reklama
5
Żeby nie było żadnych nieporozumień. To nie ja tak twierdzę. Tego dowodzi irlandzki minister ds. integracji społecznej.

Conor Lenihan uważa, że papierosy w naszym kraju są za tanie, co powoduje, że przebywający w Irlandii nasi rodacy palą znacznie więcej niż Irlandczycy. Minister Lenihan zarzuca także, że część przywożonych przez Polaków papierosów trafia na czarny rynek. W sprawie naszych rodakówpalaczy tamtejszy rządowy instytut badawczy RIFTES (Research Institute for A Tobacco Free Society) przeprowadził ankietę wśród 1.545 przebywających w Irlandii Polaków.

Fakt, Polacy palą dużo (sam jestem nałogowcem i to nie tylko u siebie, ale także, jak się okazało, będąc w gościnie.

Ale co z tego wynika? Dla mnie jasne jest, że kupując papierosy w Irlandii Polacy z całą pewnością paliliby mniej, a to z uwagi na wysoką cenę wyrobów tytoniowych. Jasne dla mnie też jest, że Polacy potrafią liczyć i wobec tego dziwię się irlandzkiemu ministrowi, że nie docenia w tym względzie naszych rodaków. W Irlandii liczyć nie potrafią?

W procederze przywożenie papierosów (weekendowe wyjazdy do Polski) nie ma nic sprzecznego z prawem: zarówno Irlandzkim, jak i europejskim oraz polskim. Potwierdza to dyrektor instytutu RIFTES, prof. Luce Clancy: ... niska cena papierosów w Polsce czyni opłacalnym weekendowy przelot tanimi liniami lotniczymi z Irlandii do Polski w celu zaopatrzenia się w papierosy, co zresztą jest zgodne z unijnymi przepisami.

Ale irlandzki minister ds. integracji społecznej postuluje:

Cena papierosów powinna być zharmonizowana na szczeblu europejskim cytuje Irish Times ministra Lenihana.

W zasadzie mogę poprzeć ministra, ale pod jednym wszakże warunkiem. Owa harmonizacja cen może nastąpić dopiero wtedy, gdy zostaną zharmonizowane najpierw płace, tzn. gdy w każdym kraju Unii Europejskiej będą one na tym samym poziomie. Nie prędzej!

A poza tym złośliwie doradzę ministrowi Lenihanowi: przecież nikt mu nie zabrania zaopatrywać się (jeśli jest palaczem) w wyroby tytoniowe w Polsce.Cytaty w powyższym tekście pochodzą z portalu Interia.pl: