reklama
8
Kilka najważniejszych informacji o prawyborach parlamentarnych, które dzisiaj odbyły się we Fromborku.

W prawyborach głosowało 168 osób. Organizatorzy przewidywali udział 300 głosujących i dlatego przygotowali tyle kart do głosowania. Te dwie liczby pozwalają obliczyć frekwencję wyborczą. Na karcie do głosowania umieszczono 10 partii czyli te, które zapowiedziały swój udział lub wykazały zainteresowanie imprezą. Kolejność na karcie do głosowania ustalono zgodnie z terminem zgłoszeń partii dokonanych do Państwowej Komisji Wyborczej tzn. wedle zasady kto pierwszy ten lepszy. Wcześniejsze kontakty pozwoliły zamieścić partie w następującej kolejności na kartach do głosowania: Samoobrona RP, Polskie Stronnictwo Ludowe,Wyniki liczba oddanych głosów, w nawiasach procent oddanych głosów na partie procenty w zaokrągleniu do 0,5 procent:

1. PSL 71 (43, 5%)

2. PO 33 (20 %)

3. LiD 20 (12 %)

4. LPR 16 (10 %)

5. Samoobrona 15 (9%)

6. PiS 6 (3,5%)

7. Partia Kobiet 2 (1%)Od strony medialnej zainteresowanie imprezą wykazały (wysyłając swych przedstawicieli): TVP3 Olsztyn, Gazeta Wyborcza oddział Trójmiejski oraz Dziennik Elbląski, a także Radio Olsztyn.Kampania prowadzona przez partie uczestniczące w imprezie prawyborczej przebiegała w sposób rzeczowy, spokojny, a wręcz sympatyczny; nie dało się zauważyć agresji prezentowanej w innych miejscach. Uznanie biorących udział w imprezie szczególnie zyskali przedstawiciele LPR, a konkretnie reprezentanci UPR, którzy po przegranym pojedynku w konkurencji przeciągania liny, uznając siłę przeciwników, czyli reprezentacji Fromborka przekazali rywalom worek ziemniaków. Drużyna z Fromborka okazała się niezwyciężona w tej konkurencji, zaś druga lokata przypadła dwóm drużynom: LPR i Samoobronie.

Podczas trwającego równolegle z prawyborami Święta Pieczonego Ziemniaka gotowano na ognisku Zupę z gwoździa i z czego się da. Okazała się ona zjadliwa z 30-litrowego garnka po zakończeniu imprezy pozostało zaledwie kilka jej porcji. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę jej spróbować, to będzie miał ku temu okazję, gdy przyjedzie do Fromborka, bowiem organizatorzy zamrozili cztery porcje tego specjału.

Krzysztof Kotowski

Comments

 1. 0

  prowokat123 4377 days ago Permalink

  Frekwencja niezbyt wysoka. Czyżby mieszkańcy zlekceważyli kandydatów?
  Ale czy przynajmniej zupa się udała? A jak tam gwóźdź? Rozgotował się, albo czy ewentualnie nabrał jakiejś miękkości?

 2. 1

  monter 4377 days ago Permalink

  To raczej zmęczenie materiału niż lekceważenie, ale może i należało by ich troche zlekceważyć to może bardziej będą się starać by coś konkretnego zaproponować

 3. 1

  prowokat123 4377 days ago Permalink

  Może i zmęczenie. A może wyborcy zachowują tzw. krytyczny dystans?

 4. 0

  monter 4377 days ago Permalink

  Tak - to bardziej krytycyzm z lekceważeniem i zmęczeniem materiału :)

  pzdr

  krytyczny, zmęczony i lekceważony przez władzę obywatel RP